Konferencja Europejskiej Sieci WPR „Grupy operacyjne EIP-AGRI: Innowacja w praktyce”

Opublikowano:

Przedstawiciele projektu „Oryginalna metoda realizacji czynności nadzorczych ula pszczelego przy wykorzystaniu automatycznych środków technicznych polepszających kondycję zdrowotną pszczoły miodnej” grupy operacyjnej Systemu Nadzoru Ula Pszczelego w osobach Jędrzej Wigura (WODR w Poznaniu) oraz kierownik projektu Łukasz Ignasiak (Sieć Badawcza Łukasiewicz -PIT) wzięli udział w pierwszej konferencji poświęconej grupom operacyjnym EIP-AGRI w Estoril w Portugalii.

Organizacja i cele Europejskiej Sieci WPR

Konferencja zorganizowana została przez Europejską sieć WPR, która chce pokazać sukces wdrażania projektów grup operacyjnych w Europie a tym samym pokazać na czym należy się opierać w przyszłości. Tworzenie i wspieranie transnarodowych i transgranicznych grup organizacyjnych to nowość a zarazem szansa na dalszy rozwój. Wydarzenie to miało na celu uhonorowanie grup operacyjnych kierowanych przez praktyków, którzy zajęli się potrzebami rolników oraz opracowali rozwiązania, które mogą być powielane, stosowane oraz wdrażane przez innych producentów rolnych.

Wystąpienie i osiągnięcia polskiej grupy operacyjnej

Wiele grup operacyjnych mogło zaprezentować swoje innowacyjne projekty w trakcie części wystawienniczej konferencji. Był to doskonały czas na nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń. Obecność na tak prestiżowym wydarzeniu jest dla naszej grupy wielkim wyróżnieniem, dzięki któremu zostaliśmy zauważeni w Europie. Kierownik projektu „Oryginalna metoda realizacji czynności nadzorczych ula pszczelego przy wykorzystaniu automatycznych środków technicznych polepszających kondycję zdrowotną pszczoły miodnej” pan dr inż. Łukasz Ignasiak reprezentował Polskę w panelu poświęconemu tworzeniu nowych pomysłów przy współpracy z różnymi podmiotami.


Rys. 1. Sala konferencyjna, na pierwszym planie pan Jędrzej Wigura


Rys. 2. Rozmowy plenarne, drugi od lewej strony pan Łukasz Ignasiak