Na zdjęciu wyniki realizacji projektu „System Nadzoru Ula Pszczelego” Akapit

Wyniki realizacji projektu „System Nadzoru Ula Pszczelego”

Opublikowano:

W wyniku realizacji projektu powstało pięć sztuk prototypów Systemu Nadzoru Ula Pszczelego, których zadaniem jest likwidacja roztocza Waroa destructor. Celem projektu było opracowanie oryginalnej metody realizacji czynności nadzorczych ula pszczelego za pomocą technicznych instrumentów obserwacji pracy i zachowania się pszczół mających istotny wpływ na polepszenie ich kondycji zdrowotnej.

Innowacyjna technologia – metoda, sposób uzyskania produktu

W ramach projektu Grupa Operacyjna opracowała urządzenie zwane System Nadzoru Ula Pszczelego (SNUP). System Nadzoru Ula Pszczelego jest urządzeniem kompaktowym umieszczanym pod dennicą ula. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym automatycznym urządzeniom (mechatronicznym) likwidacja roztoczy może odbywać się zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji. Pszczelarz w dowolnej chwili może on-line uruchomić, monitorować i zaczynać proces bez konieczności dojazdu do pasieki.

Opracowany System Nadzoru Ula Pszczelego realizuje następujące cele:

  • Zwalczanie warrozy metodą porażeniową
  • Zwalczanie warrozy termicznie – podwyższenie temperatury wewnątrz ula do wartości bezpiecznej dla pszczół , lecz niebezpiecznej dla roztoczy Varoa destructor, przy której ginie
  • Osłabienie populacji warrozy poprzez zmniejszenie czerwienia matek w okresach niepożądanych ociepleń jesienno-zimowych

Celem nadrzędnym działania systemu jest realizacja metod termicznej oraz porażeniowej likwidacji warrozy. W metodzie termicznej pszczelarz dokonuje ustawienia w aplikacji użytkownika wartości szczytowej temperatury, przy której układ automatycznie ulega wyłączeniu kończąc proces grzania. Maksymalna wartość temperatury jest tak dobrana, aby skutecznie likwidować roztocza a jednocześnie nie szkodzić pszczołom. Po zakończeniu zabiegu włącza się funkcja automatycznego schładzania do poziomu komfortu termicznego pszczół.

W metodzie porażeniowej w dennicy ula umieszcza się płytkę PCB. Na rodzinę pszczelą działa się dymem  z podkurzacza  z dodatkiem naturalnych środków odurzających warrozę. W rezultacie roztocza opadają na płytkę PCB i zostają porażone.

Ponadto  System Nadzoru Ula Pszczelego umożliwia monitoring parametrów życiowych rodziny pszczelej. Dzięki pomiarowi temperatury, wilgotności oraz poziomu stężenia CO2 w ulu określamy stan rodziny pszczelej i wykrywamy nastrój rojowy.

Za pomocą wentylacji możemy usunąć nadmiar CO2. Natomiast podgląd wizyjny umożliwia zastosowana kamera IR w ulu, dzięki której on-line za pośrednictwem dedykowanej aplikacji
( w telefonie lub komputerze) kontrolujemy  ule. W ten sposób pszczelarz na bieżąco może przeglądać dane i sterować parametrami mikroklimatu ula. Projekt umożliwia wykorzystanie w praktyce pasiecznej nowatorskich  rozwiązań elektronicznych do poprawy zdrowotności, przeżywalności i produktywności pszczół.

Uzyskane korzyści

Wprowadzenie na rynek kompaktowego urządzenia  daje możliwość do poprawy dobrostanu  rodzin pszczelich  oraz stanie się dodatkowym narzędziem dla pszczelarzy do monitoringu podstawowych parametrów mikroklimatu ula. 

Obecnie warroza zwalczana jest mechanicznie (ręcznie) lub chemicznie, a  środki chemiczne są nie ekologiczne, dokonują skażenia pszczół oraz mają niekorzystny wpływ na produkty pszczele i środowisko naturalne. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu rynek zostanie wzbogacony o nowy produkt, użytkowany w pasiece w zgodzie z zasadami ekologicznego pszczelarstwa.

W chwili obecnej nie ma jednej prostej, ekologicznej, skutecznej metody zwalczania warrozy, a wprowadzenie Systemu Nadzoru Ula Pszczelego na rynek daje możliwość pszczelarzom wykorzystania nowych rozwiązań dla ratowania życia pszczół. 

Załącznik

  1. Sprawozdanie z realizacji operacji (PDF 1.94 MB)
  2. Opinia dotycząca projektu (PDF 19 MB)